Top 15 nejlepších plemen krav pro efektivní chov v ČR
Výběr správného plemene skotu představuje zásadní rozhodnutí, které přímo ovlivňuje ekonomickou efektivitu a budoucí zaměření vašeho hospodářství. Ať už hledáte vysoce užitková plemena krav na mléko, masná plemena skotu pro produkci kvalitního masa nebo univerzální kombinovaná plemena skotu, klíčem k úspěchu je soulad mezi vlastnostmi zvířat a vašimi konkrétními chovatelskými podmínkami.
📝 Hlavní myšlenky
- Holštýnský skot tvoří přes 62 % českých dojnic s průměrnou roční produkcí 11 135 litrů mléka.
- Český strakatý skot představuje 34 % dojnic a nabízí mléko s obsahem tuku 4,1 % a bílkovin 3,5 %.
- Aberdeen Angus váží kolem 600 kg a dosahuje jateční výtěžnosti 58-63 %.
- Jersey je menší plemeno s mlékem obsahujícím 6,2-7,5 % tuku a roční produkcí cca 6 000 litrů.
- Průměrná gestační doba krav je přibližně 283 dní, s jedním teletem za rok.
Top 15 plemen krav: přehled a základní charakteristiky

Výběr vhodného plemene závisí na primárním účelu chovu, tedy zda cílíte na produkci mléka, masa nebo kombinovanou užitkovost. Mezi top 15 plemen krav se hmotnost dospělých jedinců pohybuje v širokém rozmezí od 270 kg u drobnějších plemen až po 1400 kg u mohutných masných typů.
Nejvýznamnější plemena krav podle hmotnosti a produkce mléka
U dojných plemen skotu dominuje Holštýnský skot, jehož průměrná roční produkce mléka dosahuje až 11 135 litrů. Pokud hledáte vysokou kvalitu sušiny, plemeno Jersey vyniká mimořádným obsahem tuku v mléce v rozmezí 6,2 až 7,5 %. V českých podmínkách tvoří základ kombinovaná plemena skotu, přičemž Český strakatý skot vykazuje průměrnou roční produkci mléka 8 506 litrů. U masných plemen skotu je klíčovým ukazatelem jateční výtěžnost, která u špičkových zástupců, jako je Aberdeen Angus, dosahuje 58 až 63 %. Hmotnost krav u intenzivně rostoucích plemen, jako je Charolais, se standardně pohybuje mezi 750 a 900 kg.
| Plemeno | Typ | Typická váha (kg) | Hlavní užitkovost |
|---|---|---|---|
| Holštýnský skot | dojné | 600 – 700 | mléko (11 135 l/rok) |
| Český strakatý skot | kombinované | 650 – 750 | mléko i maso |
| Aberdeen Angus | masné | 550 – 700 | maso (výtěžnost až 63 %) |
| Jersey | dojné | 350 – 450 | tučné mléko (až 7,5 %) |
| Charolais | masné | 750 – 900 | rychlý růst |
Top 15 plemen krav: Přehled a jejich charakteristiky
Výběr plemen vhodných na maso, jako jsou Limousine, Hereford, Highland, Galloway, Blonde d´Aquitaine, Piemontese, Shorthorn a Wagyu, představuje nejlepší plemena krav pro chov zaměřený na kvalitu hovězího. Pro drobné chovatele je alternativou Dexter, který díky nízké hmotnosti a nenáročnosti patří mezi nejzajímavější volby. Simentál představuje špičku v kombinované produkci.
Odborná rada: Při výběru plemene vždy zohledněte klimatické podmínky vaší farmy a dostupnost pastvy. Častá chyba začátečníků spočívá v pořízení náročného intenzivního plemene bez zajištění odpovídající výživy a ustájení.
Pro koho se hodí: Intenzivní dojná plemena jsou vhodná pro podniky s vysokou úrovní managementu a kvalitním krmivářským zázemím. Naopak extenzivní masná plemena, jako je Highland, jsou ideální pro ekologické chovy a horské oblasti, kde není vyžadována vysoká produkce mléka.
Rozdělení plemen podle užitkovosti: dojná, masná a kombinovaná
Výběr správného plemene závisí na vašem cíli, tedy zda preferujete produkci mléka, masa, nebo hledáte kompromis. Nejvýhodnější plemena krav podle účelu chovu rozdělujeme do tří základních kategorií, které určují ekonomickou efektivitu vašeho hospodářství.
- Dojná plemena skotu se šlechtí výhradně na vysokou mléčnou produkci, která u špičkových zástupců, jako je holštýnský skot, přesahuje 11 000 litrů za laktaci. Tato plemena krav na mléko vyžadují intenzivní výživu a specifické ustájení, aby dosáhla svého genetického potenciálu.
- Masná plemena skotu jsou zaměřena na rychlý růst a vysokou jateční výtěžnost, která se u plemene charolais pohybuje v rozmezí 58 až 63 %. Tato zvířata dosahují značné tělesné hmotnosti a jsou ideální pro pastvu, přičemž nevyžadují tak náročnou péči o mléčnou žlázu.
- Kombinovaná plemena skotu představují zlatou střední cestu, kdy zvíře produkuje solidní množství mléka s vysokým obsahem tuku a bílkovin, jako je tomu u plemene jersey, a zároveň nabízí kvalitní jatečné tělo.
Odborná rada: Při výběru zvažte dostupnost pastvin a technické vybavení farmy. Častá chyba: začínající chovatelé volí vysoce výkonná dojná plemena bez zajištění odpovídající kvalitní krmné základny, což vede k rychlému vyčerpání zvířat. Tato plemena se hodí pro intenzivní komerční chovy, nikoliv pro extenzivní pastevní systémy.
Ekonomická efektivita a adaptabilita plemen v různých typech chovu

Ekonomická efektivita chovu závisí na přesném sladění genetického potenciálu zvířat s dostupnými podmínkami pastvy či ustájení. U dojných plemen skotu, jako je Holštýnský skot, dosáhnete vysoké mléčné produkce pouze při intenzivním chovu, který vyžaduje precizní management krmné dávky a kvalitní technologii dojení. Naopak extenzivní chov, typický pro masná plemena skotu jako je Highland, klade důraz na nízké fixní náklady a schopnost zvířat využívat i méně kvalitní pastvu.
Plemena krav vhodná pro intenzivní chov – top 15
Výběr zvířat ovlivňuje nejen denní přírůstek či výtěžnost mléka, ale také celkovou váhu krav, která determinuje nároky na ustájení a krmnou plochu. Průměrná gestační doba 283 dní zůstává u většiny plemen konstantní, proto je klíčovým faktorem efektivity rychlost dospívání potomstva. Pokud hledáte nejlepší plemena krav vhodná pro chov v ČR, zvažte kombinovaná plemena skotu, která umožňují diverzifikaci příjmů z mléka i masa.
| Plemeno | Typ chovu | Hlavní ekonomický přínos |
|---|---|---|
| Holštýnský skot | Intenzivní | Maximální objem mléčné produkce |
| Aberdeen Angus | Extenzivní | Vysoká kvalita masa a nenáročnost |
| Highland | Extenzivní | Extrémní odolnost a nízké náklady |
Odborná rada: Při plánování investice pozor na častou chybu, kdy chovatelé volí vysoce užitková dojná plemena skotu do podmínek s nedostatkem kvalitní píce. Tato zvířata pak rychle ztrácejí kondici a trpí reprodukčními problémy. Intenzivní chov se hodí pro podnikatele s přístupem k moderním technologiím, zatímco extenzivní systémy jsou ideální pro využití marginalizovaných pozemků bez nutnosti vysokých investic do infrastruktury. Správný výběr plemene vždy podmiňte reálnou kapacitou vaší farmy.
Fyzické znaky a produkční parametry vybraných plemen
Výběr vhodného zvířete pro chov skotu závisí na očekávané produkci a nárocích na ustájení. Váha krav se u běžně chovaných plemen pohybuje v širokém rozpětí od 270 kg u miniaturních plemen až po 1 400 kg u mohutných masných typů. Zatímco dojná plemena skotu, jako je Holštýnský skot, dosahují průměrné roční produkce mléka až 11 135 litrů, masná plemena skotu se zaměřují na rychlé přirůstání svaloviny a jateční výtěžnost dosahující 56 až 63 %.
Technické parametry a výkonnost plemen
Při hodnocení, jaká jsou nejlepší plemena krav pro mléčný chov, hraje zásadní roli efektivita přeměny krmiva na mléčné komponenty. Jersey patří mezi nejznámější plemena krav s vysokým obsahem tuku v mléce, přičemž váha krav tohoto plemene se pohybuje v rozmezí 350 až 450 kg. V kategorii masných plemen, kde je prioritou rychlý růst a konverze živin, dominuje Charolais s tělesnou hmotností dospělých kusů 750 až 900 kg. Pro menší farmy či specifické podmínky je vhodným zástupcem plemeno Dexter, které vyniká skromností a nižší náročností na prostor.
| Plemeno | Typ produkce | Průměrná váha (kg) | Produkce mléka (l/rok) |
|---|---|---|---|
| Holštýnský skot | dojná | 600 – 700 | 11 135 |
| Jersey | dojná | 350 – 450 | 6 000 |
| Charolais | masná | 750 – 900 | – |
| Aberdeen Angus | masná | 600 – 750 | – |
| Dexter | kombinovaná | 270 – 400 | 3 000 |
Odborná rada: Při výběru zohledněte klimatické podmínky vaší farmy. Častá chyba: podcenění nároků na výživu u vysoce užitkových plemen, což vede k metabolickým poruchám. Tato zvířata se hodí pro intenzivní chov s precizní krmnou dávkou, nikoliv pro extenzivní pastvu bez doplňkového přikrmování. Kombinovaná plemena skotu představují zlatou střední cestu pro chovatele, kteří požadují solidní produkci mléka i kvalitní masnou užitkovost.
Metody plemenitby a křížení pro optimalizaci užitkovosti

Správná plemenitba představuje základní nástroj, kterým chovatelé dosahují vyšší produkce a lepšího zdravotního stavu stáda. Cílená optimalizace užitkovosti spočívá ve výběru jedinců s nejlepšími genetickými předpoklady pro konkrétní užitkový směr. Zatímco dojná plemena skotu, jako je holštýnský skot s průměrnou produkcí 11 135 l mléka za laktaci, vyžadují šlechtění zaměřené na objem, u masných plemen skotu se klade důraz na denní přírůstky přesahující 1 350 g a jatečnou výtěžnost pohybující se v rozmezí 56 až 63 %.
Křížení plemen krav efektivně zvyšuje genetickou odolnost potomstva skrze heterozní efekt, tedy využití hybridní síly. V českých podmínkách se dlouhodobě osvědčuje kombinovaný skot, zejména český strakatý skot, který nabízí vyvážený poměr mezi výnosem mléka (průměrně 8 506 l) a kvalitou masa.
Strategie pro šlechtění a efektivní chov
- Čistokrevná plemenitba – udržuje konstantní vlastnosti plemene, jako je u plemene charolais mohutná kostra, a je vhodná pro produkci plemenných zvířat.
- Užitkové křížení – využívá kombinovaná plemena skotu k vylepšení konkrétních parametrů, jako je rychlost růstu nebo složení mléka (např. zvýšení obsahu tuku nad 4,1 %).
- Selekce podle užitkovosti – provádí se na základě kontroly užitkovosti, kde sledujete parametry jako váha krav (650 až 750 kg u českého strakatého skotu) a obsah bílkovin či tuků v mléce.
Odborná rada: Při plánování křížení vždy zohledněte nároky prostředí. Častá chyba: kombinování plemen s extrémními nároky na krmivo, jako jsou vysoce produkční holštýnky, v extenzivních podmínkách vede k poklesu vitality a reprodukčních schopností. Tato metoda se hodí pro chovatele usilující o maximální produkci v kontrolovaných stájích s precizní výživou, nikoliv pro pastevní chov v náročném horském terénu, kde jsou vhodnější odolná plemena typu highland nebo galloway.
Doporučení pro ustájení a hygienu při chovu krav
Správné ustájení krav a dodržování hygienických postupů při dojení přímo ovlivňují užitkovost zvířat, ať už se zaměřujete na dojná plemena skotu, nebo volíte kombinovaná plemena skotu vhodná pro chov v ČR. Kvalitní zázemí minimalizuje stres a zdravotní rizika, což se následně odráží v celkové kondici a produkci mléka.
Optimální podmínky ustájení krav
Ustájení krav vyžaduje pečlivé plánování parametrů stáje pro zajištění zdravého mikroklimatu. Výška stropu musí být minimálně 2,5 metru, což zaručuje dostatečnou cirkulaci vzduchu a efektivní odvod vlhkosti, která je kritická pro prevenci respiračních onemocnění. Podlaha musí být konstruována se sklonem do 2 cm na běžný metr, aby byla zajištěna plynulá drenáž moči a tekutých exkrementů směrem k odtokovým kanálkům. Při výběru podlahových materiálů zohledněte hmotnost zvířat, protože vysoká váha krav může vést k rychlému opotřebení měkčích povrchů. Častá chyba: podcenění kvality větrání v letních měsících vede k tepelnému stresu, který prudce snižuje mléčnou produkci krav bez ohledu na plemeno.
Hygienické postupy při dojení
Hygiena dojení je základním pilířem produkce kvalitního mléka a ochrany zdraví zvířat. Pravidelná péče o vemeno zabraňuje vzniku mastitid a zajišťuje dlouhodobou udržitelnost stáda.
- Mytí vemene – očistěte vemeno teplou vodou o teplotě 35 až 40 stupňů a důkladně jej osušte jednorázovou papírovou utěrkou.
- Dezinfekce rukou – před zahájením dojení i mezi jednotlivými kusy vždy proveďte dezinfekci rukou, abyste zamezili přenosu bakterií.
- Kontrola vemene – prověřte pohmatem nebo vizuálně, zda se na vemeni nevyskytují otoky, zarudnutí či ranky, které vyžadují okamžitou pozornost.
- Ošetření po dojení – aplikujte vhodný dezinfekční prostředek na struky, který vytvoří ochrannou bariéru proti průniku nečistot do mlékovodu.
Odborná rada: Tento postup je nezbytný pro všechny chovatele, přičemž nejvíce se hodí pro intenzivní mléčné farmy, zatímco pro drobné chovatele masných plemen skotu slouží především jako prevence vážných zánětů.
Statistika a rozšíření plemen krav v České republice

Statistika chovu krav v České republice potvrzuje stabilní zájem o živočišnou výrobu, kdy celková populace skotu čítá přibližně 1,39 milionu kusů. Regionální rozložení reflektuje přírodní podmínky, přičemž nejvyšší koncentraci zvířat vykazuje Jihočeský kraj a Vysočina, kde počty v obou případech přesahují 200 000 kusů. Tato hustota chovu přímo ovlivňuje výběr plemen, neboť farmáři volí zvířata podle místních pastvin i dostupnosti technologií.
Jaká jsou nejlepší dojná plemena krav v ČR
Dominantní postavení v českých stájích zaujímá Holštýnský skot, který tvoří 62 % všech registrovaných dojnic. Vedle něj se v rámci mléčné produkce krav stále častěji objevují česká plemena skotu, která lépe odolávají místním klimatickým vlivům. Přehled nejlepších plemen krav pro masný chov pak spravuje Český svaz chovatelů masného skotu, který eviduje rostoucí zájem o plemena jako Aberdeen Angus nebo Limousin. Při rozhodování o investici do chovu je nutné zohlednit, zda preferujete dojná plemena skotu, či masná plemena skotu, neboť váha krav a nároky na krmnou dávku se u těchto kategorií zásadně liší.
Tip: Při výběru plemene vždy zohledněte nadmořskou výšku a kvalitu dostupných pastvin, protože intenzivní dojná plemena vyžadují specifický management, zatímco kombinovaná plemena skotu bývají v extenzivních podmínkách odolnější.
Časté dotazy o plemenech krav a chovu
Výběr plemene závisí na účelu chovu a podmínkách farmy, přičemž plemena krav mají různé váhy a produkční parametry. Pro rozhodování vám pomůže přehled nejlepších plemen krav pro masný chov i mléčnou produkci. Upozornění: Následující informace slouží jako obecný přehled a nenahrazují odborné veterinární či zootechnické poradenství.
Otázka: Jaké jsou nejlepší plemena krav pro mléčný chov?
Holštýnský skot s průměrnou produkcí 11 135 l mléka za rok a Jersey s mlékem obsahujícím 6,2 až 7,5 % tuku.
Otázka: Která plemena krav jsou vhodná na maso?
Masná plemena jako Aberdeen Angus váží kolem 600 kg a dosahují jateční výtěžnosti 58 až 63 %.
Otázka: Jaká je průměrná váha dospělé krávy?
Váha krav se pohybuje od 270 kg u plemene Dexter až po 750 kg u masných plemen jako Charolais.
Otázka: Kolik mléka vyprodukuje průměrná česká dojnice za rok?
Průměrná česká dojnice nadojí 9 574 litrů mléka ročně.
Otázka: Jaký je rozdíl mezi dojnými a masnými plemeny krav?
Dojná plemena produkují mléko v objemu nad 8 000 litrů ročně, masná plemena mají jateční výtěžnost 56 až 63 %.
Otázka: Co znamená kombinované plemeno krav?
Plemena produkující mléko s vyšším obsahem tuku a bílkovin a zároveň vhodná pro produkci masa, například Jersey a Piemontese.
Otázka: Jaká je průměrná gestační doba krav?
Průměrná gestační doba je přibližně 283 dní, tedy asi 9 měsíců.
Otázka: Jak vybrat nejlepší plemeno krávy pro chov?
Výběr závisí na účelu chovu, tedy zda preferujete mléko, maso či kombinaci, dále na klimatických podmínkách a ekonomické efektivitě.
Otázka: Jaká jsou specifika ustájení krav?
Doporučená výška stropu je minimálně 2,5 m, sklon podlahy až 2 cm na běžný metr a plocha oken minimálně 10 % plochy podlahy.
Otázka: Jak pečovat o hygienu při dojení krav?
Vemeno se myje teplou vodou, dojička dezinfikuje ruce a používá hypoalergenní prostředky, dojení probíhá ve stejnou dobu.
Otázka: Jaké jsou nejodolnější plemena krav pro extenzivní chov?
Highland a Galloway jsou extrémně odolná plemena vhodná pro celoroční pastvu v náročných podmínkách.
Otázka: Která plemena krav mají nejvyšší obsah tuku v mléce?
Jersey produkuje mléko s obsahem tuku 6,2 až 7,5 % a bílkovin přes 4 %.
Otázka: Jaké jsou nejčastější zdravotní problémy u plemen krav?
Specifické genetické nemoci se liší podle plemene, proto je důležitá plemenitba a pravidelná veterinární péče.
Otázka: Jaké jsou metody plemenitby pro zlepšení užitkovosti?
Používá se čistokrevná selekce a křížení pro zvýšení mléčné i masné produkce a genetické odolnosti.
Otázka: Jaký je význam plemene Holštýnský skot v ČR?
Tvoří přes 62 % dojnic a patří mezi nejproduktivnější plemena s průměrnou roční produkcí 11 135 litrů mléka.
Otázka: Jaké plemeno je vhodné pro malé farmy?
Menší plemena jako Dexter váží 270 až 350 kg a jsou nenáročná na chov s produkcí kvalitního masa i mléka.
Otázka: Jak klimatické změny ovlivňují chov krav?
Změny klimatu ovlivňují adaptabilitu plemen, zejména citlivost na teplotní stres a dostupnost krmiva.
Otázka: Jaké jsou doporučené krmné dávky pro jednotlivá plemena?
Krmné dávky se liší dle plemene, váhy a užitkovosti; například holštýnky vyžadují precizní výživu pro vysokou produkci mléka.
Otázka: Jaká je průměrná délka produktivního života krávy?
U holštýnek je to 2,3 až 2,6 laktací, závisí na zdravotním stavu a chovatelských podmínkách.
Otázka: Jak často rodí krávy tele?
Obvykle jedno tele za rok, dvojčata jsou vzácná a závisí na genetice a věku krav.
Otázka: Jaká je hmotnost telat při porážce?
Hmotnost se liší podle plemene, obvykle kolem 200 až 300 kg u masných plemen.
Otázka: Jaká je role českých plemen v chovu?
Český strakatý skot tvoří cca 34 % dojnic a je ceněn pro zdraví, dlouhověkost a nenáročnost.



