Přehled nejznámějších plemen býků a jejich charakteristika
Plemena býků se liší nejen vzhledem, ale i užitkovými vlastnostmi, které ovlivňují výkrm a kvalitu masa. Masný skot jako charolais nebo limousine patří mezi nejžádanější druhy skotu na chov díky robustní postavě a rychlému přírůstku hmotnosti. Správná volba plemene býka výrazně ovlivní výnos i ekonomiku chovu.
Rychlý přehled
- Charolais býci váží přes 1 200 kg a mají jateční výtěžek 58-63 %.
- Limousine býci dosahují váhy 1 100-1 400 kg a patří k plemenům s nejvyšší jatečnou výtěžností nad 58 %.
- Aberdeen Angus býci váží až 1 100 kg a jsou ceněni pro kvalitu masa s výrazným mramorováním.
- Český strakatý skot má denní přírůstek býků přes 1 350 g a jateční výtěžek 56-57 %.
- Jersey krávy váží 350-450 kg a jejich mléko obsahuje 6,2-7,5 % tuku a přes 4 % bílkovin.
Přehled nejznámějších plemen býků v Česku a jejich původ

Původ a historie plemen býků v Česku
Mezi nejrozšířenější masná plemena býků v Česku patří Charolais, původem z Francie, které bylo do roku 2016 nejčastěji využívaným plemenem v přirozené plemenitbě. Od té doby ho postupně vystřídal masný simentál a od roku 2021 limousin, jenž v roce 2023 převzal dominantní pozici v chovu. Aberdeen Angus pochází z hrabství Aberdeenshire na severovýchodě Skotska a je ceněn pro raný výkrm a kvalitu masa. Galloway, původem z jihozápadního Skotska, je známý svou odolností a hustou srstí. Hereford, s prvními záznamy již z roku 1846 ve střední Anglii (hrabství Herefordshire), vyniká odolností a klidným temperamentem. Gasconne je tradiční plemeno z jižní Francie, známé od roku 1894, přizpůsobené horským podmínkám. Wagyu má více než tisíciletou historii v Japonsku a proslulo mimořádným mramorováním masa. Piemontese, italské plemeno, kombinuje produkci mléka a masa s vysokým podílem svaloviny.
Tělesné parametry a váha plemen býků
Charolais patří mezi největší a nejtěžší plemena, krávy váží 750-900 kg a býci často přesahují 1 200 kg. Limousin má krávy v rozmezí 600-750 kg a býky vážící 1 100-1 400 kg, s výraznou svalovinou. Aberdeen Angus dosahuje hmotnosti krávy kolem 600 kg a býků až 1 100 kg. Hereford má krávy kolem 600 kg a býky do 1 000 kg. Highland krávy váží 420-520 kg, Galloway přibližně 500 kg, a miniaturní Dexter se pohybuje mezi 270-350 kg. Jersey, známý pro mléčnou produkci, váží 350-450 kg.
Produkční vlastnosti a jateční výtěžnost
Charolais dosahuje jateční výtěžnosti mezi 58-63 %, což jej řadí mezi nejefektivnější masná plemena. Limousin patří k plemenům s nejvyšším jatečním výtěžkem v Česku, často přesahujícím 60 %. Simmental vykazuje jateční výtěžnost nad 58 % a nabízí vysoký výkon v produkci mléka i masa. Český strakatý skot má jateční výtěžek 56-57 % a průměrný denní přírůstek býků přes 1 350 g. Holštýnský skot, dominantní dojnice v Česku, dosahuje průměrné roční produkce mléka 11 135 litrů, přičemž špičkové kusy přesahují 15 000 litrů a světový rekord činí přes 30 000 litrů za laktaci. Jersey vyniká vysokým obsahem tuku v mléce (6,2-7,5 %) a bílkovin nad 4 %.
Specifika chovu a využití masa
Charolais je masné plemeno s mohutnou svalovinou, které vyžaduje zvýšenou péči u prvoteliček kvůli komplikacím při telení. Limousin je dlouhověké a plodné plemeno, původně využívané i k tahu, dnes ceněné pro vysokou kvalitu masa. Highland a Galloway jsou extrémně odolná plemena vhodná pro celoroční pastvu v náročných podmínkách, přičemž Galloway je bezrohý a má klidný temperament. Dexter je ideální pro malé farmy, protože spotřebuje zhruba polovinu krmiva oproti velkým plemenům. Masná plemena jako Aberdeen Angus a Shorthorn jsou vyhledávána pro výrazné mramorování masa. Wagyu je známé pro mimořádnou kvalitu a jemnost masa. Highland maso je jemně mramorované, křehké a šťavnaté s výraznou chutí, vyžaduje však delší dobu zrání po porážce.
Častá chyba: Nedostatečná suplementace minerálů a vitamínů v prvních 60 dnech po otelení může vést k oslabení býků a snížené plodnosti. Doporučuje se pravidelně doplňovat vápník, selen, zinek a měď, například přípravkem Premin Masný skot + Vit.
Pro koho se to hodí: Plemena jako Limousin a Charolais jsou vhodná pro intenzivní masný výkrm s vysokými nároky na krmné dávky, zatímco Highland, Galloway a Dexter jsou ideální pro chov v méně intenzivních podmínkách a na rozsáhlých pastvinách. Pro farmáře s omezenými zdroji krmiva jsou menší plemena jako Dexter vhodnější.
| Plemeno | Původ | Charakteristika a využití |
|---|---|---|
| Charolais | Francie | Velké tělesné rámce, jateční výtěžnost 58-63 %, masný skot, náročný na péči při telení |
| Aberdeen Angus | Skotsko | Kvalitní maso s mramorováním, raný výkrm, krávy cca 600 kg |
| Hereford | Anglie | Odolnost, klidný temperament, krávy cca 600 kg, býci do 1 000 kg |
| Limousin | Francie | Štíhlý, svalnatý rámec, jateční výtěžnost přes 60 %, dlouhověké plemeno |
| Wagyu | Japonsko | Prémiové maso s vysokým prorostlým tukem, dlouhá historie |
| Piemontese | Itálie | Kombinovaný typ mléko-maso, kvalitní svalstvo |
| Gasconne | Francie | Přizpůsobeno horským oblastem, odolné plemeno |
| Highland | Skotsko | Odolné, vhodné pro pastvu, maso jemně mramorované, krávy |
Tělesné parametry a váha nejznámějších plemen býků

Popis a charakteristika nejznámějších plemen býků zahrnuje výrazné rozdíly ve váze i tělesném rámci. Plemena masného skotu jako Charolais a Limousin patří mezi největší, kdežto Dexter a Jersey se řadí k plemenům s menší tělesnou hmotností vhodným spíše pro menší chovy nebo specializovaný výkrm. Chov skotu Highland představuje unikátní skupinu díky charakteristické chlupaté krávě plemenu a robustnímu rámci přizpůsobenému drsným podmínkám.
| Plemeno | Váha býka (kg) | Charakteristika tělesného rámce |
|---|---|---|
| Charolais | 1200 a více | Silný, masivní rámec, vhodný pro masný skot |
| Limousin | 1100-1400 | Kompaktní, svalnatý, excelentní výtěžnost |
| Aberdeen Angus | Až 1100 | Střední velikost, dobře osvalený |
| Hereford | 900-1200 | Robustní, široký trup |
| Highland | 700-900 | Chlupatá kráva plemeno, odolný rámec |
| Dexter | 270-350 | Malý, kompaktní, vhodný pro malé chovy |
| Jersey | 350-450 | Menší tělesný rámec, známý pro mléčnou užitkovost |
Tento kompletní přehled plemen býků včetně charakteristik a využití pomáhá lépe rozlišit druhy skotu na chov podle jejich tělesných parametrů a vhodnosti pro výkrm holštýnských býků či masný skot.
Produkční vlastnosti a jateční výtěžnost plemen býků
Jateční výtěžnost u nejznámějších masných plemen býků
Jateční výtěžnost masných plemen býků se pohybuje v rozmezí 56-63 %. Plemeno Charolais dosahuje 58-63 %, což z něj činí jedno z nejefektivnějších masných plemen v produkci jatečního masa. Limousin a Simmental vykazují jateční výtěžnost nad 58 %, přičemž Limousin je známý pro vysoký podíl svaloviny a dlouhověkost. Český strakatý skot má jateční výtěžnost kolem 56-57 %, přičemž jeho býci dosahují průměrného denního přírůstku přes 1 350 g, což podporuje rychlý růst a efektivitu výkrmu. Vyšší jateční výtěžnost znamená větší množství kvalitního masa z jednoho kusu, což přímo zvyšuje ekonomickou návratnost chovu.
Mléčná produkce u plemen býků využívaných v kombinovaném chovu
Holštýnský skot, dominantní plemeno dojnic v Česku, dosahuje průměrné roční produkce mléka 11 135 litrů, přičemž špičkové kusy mohou přesáhnout 15 000 litrů za laktaci. Světový rekord v produkci mléka u Holštýnského skotu činí více než 30 000 litrů za jednu laktaci. Český strakatý skot má stabilní mléčnou produkci vhodnou pro kombinovaný chov mléka a masa. Jersey je vyhledávaný pro vysoký obsah tuku v mléce, který se pohybuje mezi 6,2 a 7,5 %, a obsah bílkovin přes 4 %, což výrazně zlepšuje kvalitu mléčných výrobků.
Produkční vlastnosti a jejich význam v chovu býků
Produkční vlastnosti býků zahrnují jateční výtěžnost, mléčnou produkci, rychlost růstu a kvalitu masa. Tyto parametry přímo ovlivňují ekonomickou efektivitu chovu. Masná plemena býků jako Charolais, Limousin a Simmental vynikají vysokou jateční výtěžností a kvalitním masem, což je činí vhodnými pro intenzivní výkrm. Holštýnský skot se vyznačuje vysokou mléčnou produkcí, která je klíčová pro mléčné farmy, ale nižší jateční výtěžností. Pro chovatele je důležité zvolit plemeno podle zaměření farmy – masná plemena jsou ideální pro produkci masa, zatímco plemena jako Holštýnský a Český strakatý jsou vhodná pro kombinovaný chov mléka a masa.
| Plemeno | Jateční výtěžnost (%) | Roční mléčná produkce (l) | Obsah tuku v mléce (%) |
|---|---|---|---|
| Charolais | 58-63 | – | – |
| Limousin | nad 58 | – | – |
| Simmental | nad 58 | – | – |
| Český strakatý | 56-57 | střední | – |
| Holštýn | – | 11 135 | 3,6-4,0 |
| Jersey | – | nižší | 6,2-7,5 |
Specifika chovu a využití masa u plemen býků
Odolnost plemen Highland a Galloway
Plemena Highland a Galloway vynikají extrémní odolností vůči nízkým teplotám a nepříznivým klimatickým podmínkám, což umožňuje jejich celoroční pastvu i v horských oblastech. Highland krávy váží 420-520 kg, Galloway kolem 500 kg, což podporuje jejich adaptabilitu na chudší pastviny. Galloway je bezrohý a má klidnou povahu, což usnadňuje manipulaci v členitém terénu. Tato plemena jsou vhodná pro chov v méně příznivých lokalitách, kde jiné druhy skotu mohou mít problémy s přežitím a výživou.
Péče o plemeno Charolais
Charolais je plemeno velkého tělesného rámce, krávy dosahují hmotnosti 750-900 kg, býci přes 1 200 kg, a vyžaduje zvýšenou péči zejména u prvoteliček kvůli vyššímu riziku komplikací při telení. Pro optimální zdraví a vysokou jateční výtěžnost (58-63 %) je nezbytné zajistit přesné krmné dávky s dostatečným obsahem energie a bílkovin a pravidelné veterinární kontroly. Častou chybou je podcenění suplementace minerálů v kritických prvních 60 dnech po otelení, což může negativně ovlivnit reprodukční schopnosti a přírůstky.
Kvalita masa u plemen Wagyu a Aberdeen Angus
Wagyu je japonské plemeno s vysokým stupněm mramorování masa, což zajišťuje mimořádnou jemnost, šťavnatost a výraznou chuť. Aberdeen Angus, s krávami vážícími kolem 600 kg a býky do 1 100 kg, nabízí jemné a šťavnaté maso s vyváženým poměrem tuků a svaloviny, díky čemuž je vyhledávané v prémiové gastronomii. Obě plemena patří mezi nejžádanější pro produkci vysoce kvalitního hovězího masa s vysokou tržní hodnotou.
Vhodnost plemene Dexter pro malé farmy
Dexter je miniaturní plemeno s hmotností 270-350 kg, které spotřebuje přibližně o 50 % méně krmiva než velká masná plemena. Díky nízkým nárokům na prostor, krmné dávky i péči je ideální pro malé a střední farmy s omezenými zdroji. Dexter se hodí pro chovatele, kteří preferují nízkonákladový výkrm a menší produkci masa, ale není vhodný pro velkovýkrm s vysokými nároky na produkční výkon.
Výhody nejznámějších plemen býků v chovu
- Charolais a Limousine patří mezi plemena s vysokou jateční výtěžností (58-63 % u Charolais, Limousine patří k nejlepším s výtěžkem nad 60 %), vhodná pro intenzivní masnou produkci.
- Limousine je dlouhověké a plodné plemeno s hmotností býků 1 100-1 400 kg, původně využívané k tahu, dnes ceněné pro vysoký podíl svaloviny a kvalitu masa.
- Highland a Galloway jsou extrémně odolná plemena vhodná pro krajinnou péči a celoroční pastvu v náročných podmínkách.
- Aberdeen Angus a Shorthorn jsou ceněna pro výrazné mramorování masa, které zvyšuje jeho kulinářskou hodnotu.
- Wagyu nabízí prémiovou kvalitu masa s mimořádnou jemností a šťavnatostí.
Na co si dát pozor
Častou chybou je podcenění péče u plemen jako Charolais a Limousine, zejména v oblasti správné suplementace minerálů (vápník, selen, zinek, měď) a vitamínů v prvních 60 dnech po otelení, což může vést k horšímu zdravotnímu stavu, nižší plodnosti a snížené produkci masa.
Pro koho se to hodí vs pro koho NE
Odolná plemena Highland a Galloway jsou vhodná pro chovatele v horských a méně úrodných oblastech, kde je náročnější krmný režim a větší důraz na přizpůsobivost. Naopak Dexter je ideální pro malé farmy s omezenými zdroji a nízkými nároky na prostor, ale není vhodný pro intenzivní velkovýkrm. Plemena jako Charolais a Limousine jsou určena pro výkrm s vysokými nároky na krmné dávky a péči, proto nejsou vhodná pro chovatele s omezenými možnostmi krmení a veterinární podpory.
Genetické vlastnosti a dědičnost plemen býků
Genetika ovlivňuje tělesné vlastnosti býků zásadním způsobem, a to zejména u masných plemen, která jsou v Česku hojně chována. Dědičnost určuje nejen fyzickou stavbu, ale také rychlost růstu, jateční výtěžnost a odolnost vůči chorobám. Testování plemenných býků probíhá podle specifických metodik v Česku, které zahrnují hodnocení výkrmu, kvality masa a reprodukčních znaků. Selektování těchto býků umožňuje zlepšovat produkční vlastnosti stáda a dosahovat lepších ekonomických výsledků v chovu.
V rámci druhů skotu na chov se často využívá i testování výkrmu holštýnských býků a plemen jako je chlupatá kráva plemeno či chov skotu Highland, které se vyznačují odlišnými genetickými vlastnostmi přizpůsobenými specifickým podmínkám. Kompletní přehled plemen býků včetně charakteristik a využití pomáhá chovatelům vybrat vhodné plemeno podle potřeb farmy.
Tip: Pro detailní informace o metodách selekce a testování doporučuji prostudovat oficiální metodiky vydávané Českým svazem chovatelů, které obsahují přesné postupy a kritéria hodnocení plemenných býků.
Zdravotní odolnost a problémy plemen býků v různých klimatických podmínkách
Plemena býků se výrazně liší svou zdravotní odolností a přizpůsobivostí klimatickým podmínkám. Proto je nezbytné znát specifika každého druhu skotu na chov, aby bylo možné zajistit optimální péči a prevenci zdravotních problémů.
Highland patří mezi nejodolnější plemena býků, která dobře snáší drsné podmínky a chladné klima díky své husté srsti – právě proto je chov skotu Highland vhodný pro horské oblasti a severní regiony. Galloway se vyznačuje klidnou povahou a bezrohým tělem, což usnadňuje manipulaci i v méně příznivých podmínkách.
Charolais představuje plemeno s vyššími nároky na péči, zejména v prvních 60 dnech po otelení, kdy je doporučená suplementace minerálů pro podporu regenerace a zdraví samic. Limousin je rovněž citlivější na výkyvy počasí, a proto vyžaduje stálou kontrolu krmné dávky.
- Highland je extrémně odolný vůči chladu a vlhkosti
- Galloway má klidnou povahu a je bezrohé plemeno vhodné pro výkrm i v méně náročných podmínkách
- Charolais potřebuje zvýšenou péči po otelení a suplementaci minerálů během prvních 60 dní
- Limousin vyžaduje pravidelnou kontrolu krmné dávky při změnách klimatu
Tip: Při chovu masného skotu je klíčové přizpůsobit péči konkrétním plemenům podle jejich původu a vlastností. Neznalost těchto rozdílů může vést k častým zdravotním komplikacím a snížení jateční výtěžnosti.
Ekonomická efektivita chovu plemen býků v českých podmínkách
Ekonomická efektivita chovu plemen býků v českých podmínkách závisí především na spotřebě krmiva a přírůstcích hmotnosti. Mezi druhy skotu na chov patří masný skot jako Český strakatý, známý přírůstkem přes 1350 g denně, což přispívá k rychlému výkrmu a dobré jateční výtěžnosti. Naopak Dexter, menší chlupatá kráva plemeno, spotřebuje přibližně polovinu krmiva ve srovnání s velkými plemeny, což z něj činí ekonomicky výhodnou volbu pro malé farmy s omezenými zdroji. Chov skotu Highland, chlupatého plemene s vysokou odolností, nabízí nižší nároky na krmivo, ale pomalejší růst. Výkrm holštýnských býků je méně efektivní z hlediska masné produkce kvůli nižší jateční výtěžnosti.
| Plemeno | Spotřeba krmiva (kg/den) | Průměrný denní přírůstek (g) | Vhodnost pro chov |
|---|---|---|---|
| Český strakatý | 8-10 | 1350+ | Komerční masný skot |
| Dexter | 4-5 | 700-900 | Malé farmy, nízkonákladový |
| Highland | 6-7 | 600-800 | Odolný, horské oblasti |
Výhody nejznámějších plemen býků v chovu
Výběr plemene ovlivňuje náklady na krmivo a doby výkrmu. Dexter se hodí pro menší farmy s omezeným krmivem, zatímco Český strakatý poskytuje vysokou efektivitu masné produkce. Chov skotu Highland je specifický pro náročnější podmínky, ale není ideální pro rychlou produkci masa.
Krmné dávky a výživové strategie pro masná plemena býků
Pro optimální růst a reprodukci masných plemen býků je zásadní správné nastavení krmných dávek a výživových strategií. Důležité je rovněž zajistit suplementaci minerálů a vitamínů, která podporuje zdraví a výkonnost zvířat.
Správné krmné dávky pro masná plemena býků
Optimální krmné dávky musí obsahovat vyvážený poměr energie, bílkovin a vlákniny, přizpůsobený plemeni a věku býků. U masného skotu, včetně výkrmu holštýnských býků, se dávky pohybují kolem 2,5-3 % tělesné hmotnosti v suché látce, což podporuje stabilní růst a udržení dobré kondice.
Význam suplementace minerálů a vitamínů
Suplementace minerálů jako vápník, selen, zinek a měď spolu s vitamíny je nezbytná pro správnou funkci organismu a reprodukci býků. Minerály obsažené v přípravcích jako Premin Masný skot + Vit pomáhají předcházet metabolickým poruchám, zejména u dojnic a chovu skotu Highland v náročnějších podmínkách.
Výživové strategie pro různé fáze růstu býků
Výživové strategie se liší podle věku a vývojové fáze býků. Mladí býci potřebují zvýšený příjem bílkovin a energie pro rychlý růst, zatímco dospělí jedinci vyžadují udržovací krmnou dávku s důrazem na kvalitu vlákniny a minerální doplňky.
- Stanovit krmnou dávku podle plemene a věku – zajistit optimální příjem živin
- Doplnit minerály a vitamíny – využít přípravky s obsahem vápníku, selenu, zinku a mědi
- Přizpůsobit výživu růstové fázi – zvýšit bílkoviny u mladých býků, udržovat kvalitu u dospělých
Tip: Častou chybou je nedostatečná suplementace minerálů, která vede k poruchám růstu a reprodukce. Tento plán výživy je vhodný pro chov masného skotu, méně se hodí pro plemena s nižšími nároky na rychlý růst, jako je chlupatá kráva plemeno nebo plemena skotu Highland.
Metody testování a selekce plemenných býků v Česku
Testování plemenných býků v Česku probíhá především na Odchovných plemenitelských bazénech (OPB) a u chovatelů, kteří se podílejí na Odchovných chovech (OCH). Tyto specifické metody a technologie testování a selekce plemenných býků zahrnují hodnocení růstových parametrů, jateční výtěžnosti a reprodukčních schopností, což umožňuje zlepšovat genetickou kvalitu plemen. Ústřední evidence, která od roku 2006 systematicky sleduje a eviduje plemenné býky v Česku, zajišťuje transparentnost a efektivitu selekce.
Testování na OPB umožňuje standardizované prostředí pro objektivní porovnání plemeníků, zatímco OCH poskytuje reálné podmínky chovu, které lépe reflektují praxi v masném skotu nebo chovu skotu Highland. Výsledky těchto testů pak ovlivňují rozhodnutí o zařazení do plemenných knih a využití v chovu, což je klíčové zejména u plemen s vysokým jatečním výkonem, jako jsou výkrm holštýnských býků.
Tip: Na co si dát pozor v praxi – často se podceňuje vliv prostředí v OCH na výsledky testování, což může zkreslit hodnocení skutečného potenciálu plemenných býků. Proto je vhodné kombinovat data z OPB i OCH pro komplexní posouzení.
Která plemena býků jsou nejvhodnější pro chov a proč
Volba plemene závisí na zaměření chovu – masný skot oceníte u plemen s vysokou jateční výtěžností, zatímco chov skotu Highland nebo chlupatá kráva plemeno je vhodný pro náročnější podmínky a specifické druhy skotu na chov. Popis a charakteristika nejznámějších plemen býků pomáhá chovatelům vybrat optimální genetiku dle požadavků produkce.
Kulinářské využití masa a doba zrání jednotlivých plemen býků
Maso z plemen býků patří mezi vyhledávané suroviny v gastronomii, přičemž kvalita a chuť se výrazně liší podle druhu skotu na chov. Wagyu je známé mimořádnou kvalitou masa díky vysokému mramorování, což zajišťuje výraznou šťavnatost a jemnost. Maso z tohoto plemene vyžaduje kratší dobu zrání, obvykle 14 až 21 dní, aby si zachovalo unikátní strukturu tukových vrstev.
Naopak chov skotu Highland přináší maso jemně mramorované a velmi šťavnaté, které si díky hustší svalovině a vyššímu obsahu tuku žádá delší dobu zrání, často až 28 dní. Tento proces pomáhá zvýraznit chuť a zlepšit křehkost masa. Aberdeen Angus, další oblíbené plemeno masného skotu, nabízí maso s vyváženým poměrem mramorování, vhodné pro různé způsoby přípravy od grilování po pomalé pečení.
Podrobnější informace o kulinářském využití masa jednotlivých plemen, včetně doby zrání a přípravy
- Wagyu – vysoce mramorované maso ideální na rychlé grilování či steaky, doba zrání 14-21 dní
- Highland – šťavnaté a jemné maso vhodné pro pomalé pečení, doporučená doba zrání 21-28 dní
- Aberdeen Angus – univerzální maso s vyváženým mramorováním, vhodné pro grilování i pečení, doba zrání 14-21 dní
Tip: Při výkrmu holštýnských býků je třeba myslet na nižší mramorování, proto maso vyžaduje delší dobu zrání nebo vhodnou kulinářskou úpravu, která zvýrazní jeho chuť.
Časté dotazy k plemenům býků a jejich charakteristice
Jaká jsou nejznámější plemena býků a jejich vlastnosti?
Mezi nejznámější plemena býků patří Charolais, Limousin, Aberdeen Angus, Hereford a Dexter. Charolais je mohutné plemeno s průměrnou váhou býka přes 1 200 kg a vyniká vysokou jateční výtěžností. Limousin dosahuje jateční výtěžnosti nad 58 % a je žádaný pro masný skot. Aberdeen Angus váží až 1 100 kg a je ceněn pro kvalitu masa s výrazným mramorováním. Hereford pochází ze střední Anglie a má charakteristickou červenou barvu s bílou hlavou. Dexter je malé plemeno s váhou 270-350 kg, vhodné pro malé farmy díky nízké spotřebě krmiva.
Tipy pro chov a výběr plemen býků podle jejich charakteristik
Při výběru plemene býka zvažte účel chovu, odolnost a genetické vlastnosti. Plemeno Highland je extrémně odolné a vhodné pro celoroční pastvu, ideální pro chov skotu Highland v náročnějších podmínkách. Pro efektivní výkrm holštýnských býků je důležitá správná krmná dávka a selekce vhodných plemen s vysokou produkcí mléka a kvalitním masem. Častou chybou je podcenění minerální suplementace, zejména v prvních 60 dnech po otelení býků.
—
Otázka: Jaká plemena býků jsou nejčastěji chována v Česku?
Nejčastěji se v Česku chovají plemena Charolais, Limousin, Simmental, Aberdeen Angus a Český strakatý, která kombinují vysokou masnou užitkovost a dobrou adaptabilitu.
Otázka: Jaká je průměrná váha býka plemene Charolais?
Býci plemene Charolais váží obvykle přes 1 200 kg, zatímco krávy dosahují 750-900 kg.
Otázka: Které plemeno býka má nejvyšší jateční výtěžnost?
Limousin patří k plemenům s nejvyšší jateční výtěžností, která přesahuje 58 %.
Otázka: Jaký je denní přírůstek hmotnosti u Českého strakatého býka?
Denní přírůstek býků Českého strakatého často překračuje 1 350 gramů, což je vhodné pro rychlý výkrm.
Otázka: Jaké jsou charakteristické vlastnosti plemene Aberdeen Angus?
Aberdeen Angus je známý pro kvalitu masa s výrazným mramorováním a býci tohoto plemene váží až 1 100 kg.
Otázka: Kde pochází plemeno Hereford?
Plemeno Hereford pochází ze střední Anglie, první písemné zmínky jsou datovány k roku 1846.
Otázka: Jaká je váha a produkce mléka plemene Jersey?
Jersey krávy váží mezi 350-450 kg a jejich mléko obsahuje 6,2-7,5 % tuku a přes 4 % bílkovin, což je vhodné pro specializovaný chov.
Otázka: Jaké jsou specifika chovu plemene Highland?
Highland je velmi odolné plemeno, vhodné pro celoroční pastvu i v náročných klimatických podmínkách, využívané také pro krajinnou péči.
Otázka: Jak probíhá testování plemenných býků v Česku?
Testování býků probíhá na odborných prodejních bazarech (OPB) nebo u chovatelů (OCH) a data jsou evidována v Ústřední evidenci od roku 2006.
Otázka: Jaká je doporučená suplementace minerálů po otelení býků?
Doporučuje se suplementace vápníku, selenu, zinku a mědi zejména v prvních 60 dnech po otelení, aby se podpořila regenerace a výkonnost.
Otázka: Jaké jsou výhody plemene Dexter?
Dexter je malé plemeno s váhou 270-350 kg, spotřebuje přibližně polovinu krmiva oproti větším plemenům a poskytuje vysoce kvalitní maso.
Otázka: Jaká plemena býků jsou vhodná pro malé farmy?
Pro malé farmy je vhodné plemeno Dexter pro jeho nízké nároky na krmivo i snadnou péči.
Otázka: Jak se liší plemena býků dle jejich původu?
Charolais a Limousin pocházejí z Francie, Aberdeen Angus a Galloway ze Skotska, Hereford z Anglie, zatímco Wagyu má původ v Japonsku.
Otázka: Jaké jsou hlavní parametry pro výběr plemene býka?
Klíčové jsou tělesná váha, jateční výtěžnost, odolnost vůči nemocem, genetické předpoklady a účel chovu (masný či kombinovaný).
Otázka: Jaká je průměrná produkce mléka u Holštýnských krav?
Holštýnské krávy v Česku dosahují průměrné produkce mléka kolem 11 135 litrů za laktaci.
Otázka: Jaké jsou produkty plemen Wagyu a Aberdeen Angus?
Obě plemena jsou vyhledávána pro vysoce kvalitní maso s výrazným mramorováním a vynikající chutí.
Otázka: Jaké jsou metody selekce plemenných býků v Česku?
Selekce se provádí pomocí testů na OPB a u chovatelů, přičemž se vyhodnocují genetické a produkční vlastnosti.
Otázka: Jaká je spotřeba krmiva u masných plemen býků?
Dexter spotřebuje asi polovinu krmiva ve srovnání s velkými plemeny, ostatní masná plemena mají standardní krmnou dávku.
Otázka: Jaká je délka zrání masa u masných plemen býků?
Doba zrání masa se doporučuje mezi 21 a 28 dny, přičemž maso z plemene Highland je jemně mramorované a šťavnaté.
Otázka: Jak rozpoznat plemena býků podle vzhledu a charakteru?
Charolais je mohutný s bílou srstí, Aberdeen Angus je černý s mramorováním, Hereford má červenou barvu s bílou hlavou, což usnadňuje identifikaci.



